EKMEKSİZ DİYET OLUR MU?

ANASAYFA | EKMEKSİZ DİYET OLUR MU?

EKMEKSİZ DİYET OLUR MU?

 Önce soruyu düzeltmemiz gerekir. Ekmek grubu olmadan diyet sağlıklı olur mu?

Zayıflamak isteyen kişilerden duyduğumuz ilk cümle genellikle ‘Ekmeği kestim’ oluyor. Ekmeği kesince başlangıçta tabi ki kilo verilir ancak sağlıksız kilo verdiklerinin ve kilo kaybını yağdan olmadığının farkında değillerdir. Sağlıklı kilo vermek sağlıklı beslenmeyle olur ve bunun için de karbonhidrat, protein ve yağlardan gelen enerjinin dengeli olması gerekir. Özellikle son zamanlarda popüler olan yanlış diyetlerle vücutta yağlanmalara ve sağlık sorunlarına davetiye çıkarılmaktadır. Ekmek, Türk toplumu için temel enerji kaynağıdır. Doğru ekmek çeşitleri doğru miktarlarda kullanıldığında kilo aldırmaz aksine verilmesine yardımcı olur. Tam buğday, kepekli, ruşeymli, çok tahıllı, çavdarlı yulaflı gibi esmer ekmekler kişiye göre uygun miktarlarda beslenmeye eklendiğinde hem sağlıklı besin örüntüsü hem de tok kalmanızı sağlayan bir diyet uygulanmış olur.

EKMEK TÜKETMENİN FAYDALARI NELERDİR?

• Protein içeriği çok yüksek olmasa da insan vücudu için gerekli olan amino asitleri içerir.

• Tam tahıllı ekmeklerin içeriğindeki karbonhidrat, kompleks olduğundan glisemik indeksi düşüktür ve tok tutar.

• Özellikle esmer ekmekler daha çok çiğneme gerektirdiği için yemeğin daha yavaş yenmesini sağlar ve doygunluk hissine ulaşmayı kolaylaştırır. • Posa bakımından zengindir ve bağırsaklarımızın düzgün çalışmasına yardımcı olur ve özellikle bağırsak kanseri riskini azaltır.

• B grubu vitaminler açısından zengindir ve özellikle çocukluk çağında beyin fonksiyonları için gereklidir. İlerleyen yaşlarda beyin-sinir iletiminin doğru işlemesi için mutlaka günlük beslenmede bulunmalıdır.

• Yemeğin yanında, pilav, makarna, patates yerine, karbonhidrat olarak doğal işlenmemiş esmer ekmek tüketmek daha faydalı ve daha sağlıklıdır.

EKMEK TÜKETİLMEZSE NE OLUR?

Günlük aldığımız enerjinin proteinden ve yağdan gelen yüzdeleri artar ve böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında problemler başlar. Kilo kayıpları olsa bile bu kayıplar kas ve su kitlesinden olacaktır. Özellikle yüksek proteinli diyetlerde vücut kas kitlesinde çok fazla kayıp yaşanmaktadır. Çünnkü en kaliteli enerji kaynağından yoksun kalınca, enerji bulabilmek için kaslar kullanılmaya başlar. Başlangıçtaki kilo kaybının ardından vücut kendini toplamaya çalışır ve kendisini korumaya alarak yağ depolamaya başlar. Bu arada kan trigliserit düzeyleri ve kolesterol düzeylerindeki artış kalp krizi riskini ve karaciğer yağlanması riskini arttırır. Kan ürik asitinin artması Gut hastalığına ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir. Aşırı protein tüketimi her türlü kanser riskini arttırabilir. B grubu vitaminleri yeterli alınamadığı için beyin fonksiyonlarının yavaşlaması kaçınılmazdır. Araştırmalarda ekmeksiz diyetin Parkinson ve Alzheimer hastalığı ile bağlantılı olabileceği düşünülmektedir.

EKMEKSİZ DİYET OLUR MU? EKMEK GRUBU OLMADAN SAĞLIKLI BESLENEBİLİR MİYİZ?

Şimdi ilk soruya geri dönebiliriz. Kolay yoldan hızlı bir şekilde zayıflama uğruna sağlığımızdan olmamak ve kalıcı olarak kilo vermek için doğru ekmeği beslenmenizden çıkarmayın. Yine de ekmeksiz beslenmek sizi motive ediyorsa neden olmasın? Ekmek yerine beslenmemize ekleyeceğimiz pilav,makarna, tahıl çorbaları tüketildiğinde diyetiniz sağlıklı olur. Fakat; 1 dilim ekmeğin 2-3 yemek kaşığı pilava, 2-3 yemek kaşığı makarnaya, 1 kepçe çorbaya denk geldiğini, ve çoğumuzun 3 yemek kaşığı makarna İle kalmadığını düşünürsek, yağsız ekmeğin diğer tahıllara göre diyette çok daha faydalı olduğu görülecektir. Unutmayın ki aslında ekmek değil yanında tükettiğiniz yağlı yiyecekler kilo almanızı sebep olur.